Konkursy na Facebooku - zasady i co się zmieniło


 Ostatnio rozmawiałam z kilkoma osobami, także przy okazji Blog Forum Gdańsk o tym, jak zachowujemy się w sieci. Wiele z nas Internet poznawało tak troszkę na ślepo. Metodą prób i błędów. Bardzo długo też internet był takim miejscem, gdzie wszystko można i nie obowiązują żadne prawa czy zasady. Czas jednak skończyć z tym mitem. Wszędzie jakieś zasady obowiązują, bo przecież przy zakładania konta mailowego czy profilu na kolejnym portalu społecznościowym zaznaczamy ptaszkiem, albo kropką, że zapoznaliśmy się z regulaminem użytkowania. Już o tym wspominałam, ale będę monotematyczna. Nikt tych regulaminów nie czyta, a one oprócz tego, że są, to jeszcze się zmieniają. I z okazji takiej zmiany powstał ten post. 

Chodzi o coś co doskonale znacie, bo albo je organizujecie, albo bierzecie w nich udział, czyli konkursy na Facebooku. Od dziś moi drodzy po raz kolejny zmienił się regulamin i to na co Facebook pozwala, a na co nie. Niestety z tego co obserwuje w większości przypadków jeszcze nie wszyscy oswoili się z poprzednimi zmianami. Dlatego zacznijmy od początku. Chcemy zrobić konkurs na naszym fanpage’u. Jak się do tego zabrać?

1.  Po co robicie konkurs?
Niby oczywiste, ale jednak nie bardzo. Zastanówcie się, czy chcecie pozyskać nowych fanów/klientów, czy może nagrodzić obecnych a może wypromować coś konkretnego (produkt czy wydarzenie). Nie da się zrobić wszystkiego na raz.

2. Ustalcie budżet.
Zastanówcie się ile możesz na to przeznaczyć. Bez względu na to czy są to pieniądze czy jakiś konkretny wyrób. Trzeba liczyć siła na zamiary. Bo potem może się okazać, że nie dajecie rady się wywiązać z obietnicy i wtedy będzie niewesoło.

3. Kształt konkursu.
Wymyślcie na czym konkurs będzie polegał. Dajcie fanom kreatywne zadanie. Jeżeli chcecie zrobić losowanie, to od razu sobie odpuść. Wiem, że dla Was to najprostsza i najmniej wymagająca forma, ale zdradzę Wam pewną tajemnice. Losowanie to tzw. gra losowa, a żeby ją organizować trzeba mieć zgodę Izby Celnej.

4. Regulamin.
To podstawa i musi być naprawdę dobrze skonstruowany. Nie wystarczy tylko informacja o tym kiedy się zaczyna a kiedy kończy. Wszelkie potrzebne informacje znajdziecie tu: Regulamin konkursu naFacebooku.

To takie najbardziej podstawowe punkty, a o których trzeba pamiętać. A co do tego ma Facebook? Organizując konkurs na tym portalu musicie uwzględnić warunki jakie on stawia. A jest ich trochę i większość z konkursów jakie widuje ich nie przestrzega. Pamiętajcie, że wszystko trwa do momentu, aż ktoś tego nie zgłosi. Wtedy Wy będziecie mieli problem. Na początek mam dla Was wyciąg z regulaminu Facebooka dla stron.

A teraz czarno na białym, czego NIE możemy żądać od uczestników naszego konkursu:

1. Udostępnienia posta lub zdjęcia konkursowego – nie może to być warunek udziału w konkursie. Jeżeli ktoś zrobi to z własnej woli to jego sprawa, ale Wy nie możecie nikomu tego nakazać!

2. Oznaczanie osób jako element konkursu – bardzo często zdarzają się takie konkursy, gdzie w komentarzu lub na zdjęciu konkursowym macie oznaczyć 3 osoby ze swoich znajomych. Tego też nie można robić.

3. Brak regulaminu  - tak jak wspomniałam wyżej regulamin to podstawa. Musi dokładnie określać ramy konkursu i bardzo ważną rzecz, która zaznaczona jest w regulaminie FB, czyli kto jest organizatorem konkursu.

Po co takie obostrzenia? A spójrzcie na sprawę z innej strony. Zareklamowalibyście te wszystkie formy za free np. banerami w swoim ogródku? Co powiecie na taką architekturę krajobrazu? Bo takie coś robicie na swoich profilach.A co zmienia się od dziś? 
Otóż od dziś w regulaminie Facebooka pojawił się zapis o tym, że nie możemy wymagać w naszym konkursie polubienia naszej strony jako warunku koniecznego do uczestnictwa w zabawie. Dotyczy to również konkursów, do których na FB wykorzystywane są aplikacje i treść zabawy można zobaczyć dopiero po zalajkowaniu danej strony. Także musicie się pilnować i postarać bardziej.

P.S. Pamiętajcie, że organizując konkurs który łamie te zasady narażacie nie tylko swoją stronę na niemiłą interwencję, ze strony FB, ale także Waszych fanów na to, że poniosą konsekwencję uczestnictwa w nielegalnym konkursie. Jest takie mądre zdanie. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Cover fot. nature.com
Fot. rp.pl

Prześlij komentarz

10 Komentarze

 1. Ależ mnie zaskoczyłaś! Naprawdę nie wiedziałam... Hmmm... to wiele zmienia. Dziękuję:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zasady niby mądre, ale z drugiej strony... To, że nie możemy wymagać od uczestniczącego w konkursie, żeby polubił stronę i udostępnił post jest uzasadniane tym, że nie możemy nakazać nikomu udostępniania konkretnych treści lub lubienia konkretnych profili. Niby tak. Ale nie nakazujemy brać udziału w konkursie. Czy chodzi o to, że gdzieś są potencjalne osoby, które z abstrakcyjnych przyczyn nie mają możliwości polubienia i udostępnienia i my musimy zagrawantować im równe szanse? Trochę tego nie rozumiem ;)

  Nie spinam się szczególnie, bo bardzo rzadko zdarza mi się coś zorganizować, ale to mi się wydaje naprawdę bezsensowne. Konkurs jest swego rodzaju nagrodą, przywilejem i jednak chyba mam prawo oczekiwać, że ktoś udostępni post, a jeśli nie ma na to ochoty, niech nie bierze udziału w konkursie, nie narzucam nikomu udostępniania rzeczy, których udostępniać nie chce. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze są jakieś regulaminy czy zasady korzystania. Czy to z Facebooka czy z biblioteki. Często wydają się nam absurdalne, ale ktoś je wymyślił z konkretnego powodu. A wiem z doświadczenia jak wygląda ich tworzenie i uaktualnianie.

   Usuń
 3. Świetnie, że o tym piszesz! To bardzo ważne. I choć tyle się mówi, że nie wolno robić losowań, wciąż są najczęstszą formą wybierania zwycięzcy...
  http://fashionable.com.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Sama kiedyś nie wiedziałam wielu rzeczy, a teraz chętnie podzielę się wiedzą z innym.

   Usuń
 4. Pierwszy raz jestem na tym blogu i to jest pierwszy wpis, który czytam. Od razu mam pytanie. To rzeczywiscie jest zawarte w regulaminie facebook, czy jest to jakaś umowna zasada osób w jakiś sposób powiązanych z tym blogiem.? Bardzo proszę o dopowiedzenie bo to bardzo istotna kwestia i warto by ją propagować ogólnie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to są regulaminy powszechnie dostępne na stronach Facebooka. A Facebook nie jest w żaden sposób powiązany z moim blogiem. Social media to moja pasja, dlatego też takie posty jak ten pojawiają się na moim blogu.

   Usuń
  2. Dziękuję, podaję dalej :)

   Usuń
 5. " Jak mogę przeprowadzić konkurs lub loterię na swojej stronie?

  Promocję (np. konkurs lub loterię) możesz przeprowadzić bezpośrednio na swojej stronie lub za pośrednictwem aplikacji na Facebooku. Promocja musi być zgodna ze wskazówkami dotyczącymi promocji.

  W ramach przystąpienia do promocji możesz poprosić użytkowników o:

  Polubienie lub skomentowanie posta na stronie (np. „Aby wziąć udział, polub ten post”)
  Opublikowanie posta na stronie
  Wysłanie wiadomości do Twojej strony

  Nie można wykorzystywać profili osobistych do pozyskiwania uczestników jakiegoś wydarzenia. Na przykład nie wolno prosić nikogo, aby udostępnił post w swoim profilu, aby wziąć udział w promocji (np. „Aby wziąć udział, udostępnij to w swoim profilu” lub „Aby uzyskać dodatkowe losy (bilety itp.), udostępnij to w profilu znajomego”).

  Jeśli uważasz, że Twoja promocja została usunięta przez pomyłkę, poinformuj nas o tym.
  Więcej informacji
  Skorzystaj z pomocy dotyczącej aplikacji i przeglądarek mobilnych
  Ostatnia edycja 2 miesięcy temu"
  cytat z https://www.facebook.com/help/513248435437336#-Jak-mog%C4%99-przeprowadzi%C4%87-konkurs-lub-loteri%C4%99-na-swojej-stronie?

  nigdzie nie ma że nie można żadać polubień!

  Przejrzałam cały regulamin, bo jestem w trakcie organizowania konkursu. O udostępnianiu jest owszem, ale o polubieniach nie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, masz rację, że regulamin w wersji polskiej nie został jeszcze zmieniony. Na pewno na dniach zostanie to zrobione. Tutaj znajdziesz więcej szczegółów na ten temat.

   http://czaplicka.eu/zmiany-regulamin-facebook/

   Usuń