Ułatw sobie Instagram – Planowanie i automatyczna publikacja postówCześć,


Mam dziś dla Was wpis, którego zawartość na pewno wiele z Was ucieszy. Z rozmów na różnych grupach związanych z rękodziełem i social mediami wiem doskonale, że jest coś, na czym bardzo Wam zależało, ale korzystanie z tego było ryzykowne z różnych względów. O czym mowa?

Możliwość planowania i publikowania postów na Instagramie z poziomu komputera. Co prawda były wcześniej różne aplikacje, które dawały te możliwość, jednak miały one dwie podstawowe wady. Po pierwsze nie były „legalne”, czyli Instagram nie wyraził zgody na ich używanie (zapisy regulaminowe), a po drugie korzystając z nich dawałyście dostęp do swoich kont i danych aplikacjom z nieznanego źródła (ryzykowne!). Ostatnio także w ramach działań mających na celu ukrócenie wielu nielegalnych praktyk mających miejsce na Instagramie, także korzystanie z takich aplikacji zaczęło być karane shadowbanem, (jeżeli jeszcze nie wiecie, co to, to zajrzyjcie do tego wpisu).

Jednak Instagram się rozwija i stara się wychodzić naprzeciw swoim użytkownikom i parę tygodni temu wprowadził możliwość automatycznego planowania dla kont biznesowych. Ostatnie 2 miesiące testowałam tą opcję zarówno na swoim koncie prywatnym, jak i służbowo i postanowiłam Wam pokazać jak to zrobić. Myślę, że wielu z Was ułatwi to instagramową codzienność.


Gdzie planować posty na Instagramie?Tak jak wspomniałam Wam powyżej, pojawiła się taka opcja. Nie jest jednak dostępna w aplikacji Instagrama w telefonie, ani w jego webowej wersji. Opcja ta dostępna jest w 3 aplikacjach do zarządzania treściami w social media: Hootsuite, Later oraz Planoly. Ponieważ ta ostatnia aplikacja jest najprostsza w użyciu, sprawdziła mi się i ma parę fajnych dodatkowych opcji, to postanowiłam pokazać tą automatyzację właśnie na jej przykładzie.Jak uruchomić automatyczną publikacje?

Kiedy już zarejestrujecie się w aplikacji z poziomu strony internetowej, zobaczycie bardzo jasny i prosty layout. Wasze dotychczasowe zdjęcia z ilością aktywności oraz kalendarz na obecny miesiąc. W wersji darmowej możecie obsługiwać za jej pomocą jedno instagramowe konto i zaplanować 30 publikacji w danym miesiącu. Myślę, że to w sam raz.
Jeśli chcecie korzystać z automatycznego publikowania postów, musicie tą opcję włączyć w aplikacji. Zaraz krok po kroku pokażę Wam gdzie i jak to zrobić. To nic trudnego. Na pewno będzie się zastanawiać, dlaczego nie jest ona dostępna od razu. Chodzi o to, że Instagram pozwala na automatyczne publikowanie tylko tym profilom, które mają tryb firmowy. Dla tzw. kont prywatnych opcja ta na razie nie jest dostępna.Aby tą opcję włączyć, musicie rozwinąć menu, które ukrywa się pod trzema paskami, w prawym, górnym rogu aplikacji i wybrać opcję My Profile.Następne wystarczy przeskrolować stronę nieco niżej, do sekcji Managed Accounts i kliknąć w przycisk Auto Post.

Teraz zostaniecie poproszeni o autoryzację przez Facebooka. Dlaczego w ten sposób? Jak wiecie FB i Instagram ma wspólnego właściciela, a konta firmowe są połączone przez Managera Biznesowego, stąd właśnie ten sposób. I gotowe!

Jak zaplanować post?

Teraz będzie naprawdę prosto. Zanim jednak zabierzemy się za to, jedna ważna rzecz. Automatycznie opublikują się tylko te posty, które mają kwadratowy format. Inny format zdjęć możecie również zaplanować, ale tutaj dostępna będzie tylko opcja przypomnienia o publikacji i przerzucenia całości do Instagrama. A tam tylko klikniecie – opublikuj.

Krok 1

Dodajemy zdjęcie, które chcemy zaplanować do aplikacji, przez przycisk Add New Media. Możecie wybrać zdjęcie, które macie na swoim komputerowym dysku, na Dropboxie, czy na Google Drive.


Krok 2


Po wgraniu takie zdjęcie na w lewym, górnym rogu ikonkę z U jak unscheduled (czyli niezaplanowane). Aby uzupełnić opis i dodać hashtagi, a co najważniejsze wybrać, kiedy opublikuje się nasze zdjęcie, wystarczy w nie kliknąć. 


Krok 3

Po prawej stronie zdjęcia znajdziecie miejsce na opis (zawsze znajduje się tam domyślnie napis Sent via @planoly #planoly), możecie go spokojnie skasować i wpisać swój opis. Także tutaj dodajecie hashtagi. Możecie to zrobić „z głowy”, albo wykorzystać dodatkową opcję tworzenia tematycznych kolekcji hashtagów (ale o tym w kolejnym wpisie). Kiedy już opis i hashtagi są uzupełnione czas na zaplanowanie dnia i godziny.


Przy tym kroku macie bardzo fajną opcję, która liczy ile hashtagów i oznaczeń z dozwolonego limitu jeszcze Wam zostało.Krok 4

Poniżej opisu znajdziecie małą ikonkę kalendarza z napisem Schedule date. Wystarczy w nią kliknąć, wybrać datę i godzinę publikacji. A potem kliknąć Save.
Krok 5

I post zaplanowany. Zarówno w jego podglądzie, jak i na liście można zauważyć, że jest oznaczony jak automatyczna publikacja. W podglądzie jest to powiadomienie na szarym pasku. W poglądzie feedu to ikonka papierowego samolocika z literką A.

Mam nadzieję, że to będzie idealne rozwiązanie dla tych z Was, którzy wolą przygotowywać swoje instagramowe posty z poziomu komputera. Mi też zdarza się korzystać z tej opcji na moim koncie, jak i zupełnie zawodowo, na kontach klientów. Teraz, kiedy jest na nią zgoda Instagrama jest naprawdę wygodniej.
Prześlij komentarz

10 Komentarze

 1. O, dobrze wiedzieć o tej opcji! Dla mnie przy dwóch kontach limity w darmowej opcji nie wystarczają, a jeszcze nie jestem na etapie inwestowania w płatne narzędzia, ale może przyda mi się to w przyszłości. Na razie kombinuję i co kilka dni siadam do komputera i wysyłam sobie gotowe "pakiety" mailem na specjalnie do tego utworzoną skrzynkę pocztową - zdjęcie plus opis z hashtagami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pytanie, czy jest możliwe publikowanie jednocześnie na fanpage'u, jak to można zrobić obecnie publikując post na Instagramie bez planowania?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dobrze rozumiem, to nie są aplikacje wydane przez Instagrama, prawda? Czyli tak właściwie to wciąż są aplikacje zewnętrze, potencjalnie niebezpieczne. Czy jak to działa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aplikacje, które tutaj wymieniłam nie są własnością Instagrama, ale mają jego autoryzacje, co znaczy mniej więcej tyle, że Instagram je sprawdził, zatwierdził i z nimi współpracuje. Z tego powodu właśnie mamy możliwość automatycznego publikowania postów. Listę aplikacji z którymi Instagram i Facebook współpracują znajdziesz tu https://business.instagram.com/partnerships

   Aplikacje, które nie mają takiej autoryzacji są potencjalnie niebezpieczne. Mogą za nas spamować, lajkować i followować. Podane im dane do logowania mogą też doprowadzić do utraty konta.

   Usuń
 4. a może wiesz jak i skąd wysłać auto dm do nowych fallowersów? plis plis

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Instagram nie posiada takiej opcji i żadna z aplikacji, która ma autoryzacje Instagrama takiej opcji też nie posiada. Nie polecam też takich działań, nie są lubiane przez użytkowników Instagrama i raczej odbierane są jako spam.

   Usuń
 5. Ja nadal tego instagrama rozgryzam. Niby prosta rzecz, a stale napotykam jakieś problemy

  OdpowiedzUsuń